Aloe Vera

Aloe vera, en az 6.000 yıldır iyileştirici özellikleriyle bilinmektedir. İlk zamanlarda bitki, “ölümsüzlük bitkisi” olarak bilinmiş ve cenaze hediyesi olarak Mısır firavunlarına sunulmuştur. İnsanlar bu bitkinin iyileştirici faydaları hakkında bilgilere uzun zamandır sahiptir. Yıllar geçtikçe insanlar “yanık bitkisi”, “çölün zambağı” ve “filin safrası” olarak bilinen aloe verayı, yaraları, saç dökülmesini, hemoroidleri ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanmıştır.

Hintliler, Çinliler, Meksikalılar ve Kuzey Amerikalılar gibi zamanla birçok coğrafi bölgeden gelen gruplar da aloe verayı kullanmıştır.

Bu günlerde ise aloe veranın, arkasında büyük bir sanayi yer almaktadır. Bitkinin özsuyu nemlendirici, sabun, tıraş kremi ve güneş losyonları gibi kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Muhtemelen en kolay akla gelen aloe vera ürünü, eczane raflarında yer alan parlak yeşil jeldir.

Halk arasında en çok bilinen ve kullanılan bitkiler arasında aloe vera birinci sıradadır. Genelde güneş yanıkların da veya her hangi yanık kazalarında tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Aloe vera bitkisinin yetişmesi için gerek tek şey sudur. Aloe vera bitkisinin acı azaltma ve hızla iyileştirme özelliği vardır.

ALOE VERA JELİ

Aloe vera jelini parmak uçlarınızla nazikçe uygulayın. Yüzünüzdeki aloe vera jeli tam olarak yararlanmak için hafifçe kurulayın. Yüzünüze derinlemesine masaj yapmanıza gerek yok. Eğer jel çok fazla emilirse, ters etkiye neden olabilir ve yüzünüzün kurumasına neden olabilir.

Sadece ince bir jel tabaka kullanın. Üzerine çökmeye gerek yok. Ekstra kalın bir katman herhangi bir ek fayda sağlamaz.
En iyi sonuçlar için, aloe vera jeli yüzünüzde yaklaşık 10 dakika bırakın, daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve kurulayın. Saf aloe vera jeli cildinizde çok uzun süre kalırsa kuruma etkisi olabilir.

Yüzünüzü günde iki kez aloe vera jeli ile temizleyin. Aloe vera jeli, doğru kullanıldığı zaman hem yüz temizleyicilerin hem de nemlendiricilerin yerini alabilir. Sabahları ve akşamları cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın. Soğuk suyla durulayın ve yüzünüzü kurulayın.
Yüzünüzdeki cildi, özellikle de gözlerinizin etrafındaki hassas cildi ovalamaktan kaçının. Bu cildinize zarar verebilir ve zayıflatabilir.
Yağlı cildi nemlendirmek için nemlendirici yüz fırçalayın. Cildiniz yağlı ve akneye eğilimli ise, geleneksel nemlendiricilerin sadece cildinizin kırılma eğilimini kötüleştirdiğini görebilirsiniz. Cildinize sağlıklı nem sağlarken, gözeneklerinizi tıkayabilecek ölü cilt hücrelerini nazikçe temizleyen güçlü bir ovalama için kahverengi şekeri ve aloe vera jelini birleştirin.

Bu fırçalamayı yapmak için avucunuzun içine az miktarda kahverengi şeker dökün. Aloe vera jelini ilave ederek şekere iyice nemlendirin.
Hassas cildi doğrudan gözünüzün çevresinden uzak tutarak karışımı tüm yüzünüze eşit şekilde yayın. 1 ila 2 dakika nazikçe masaj yapın, sonra soğuk suyla durulayın ve cildinizi kurulayın.

Bu fırçalamayı haftada en az iki kez veya gerektiği şekilde kullanın. Cildiniz aşırı yağlanırsa kullanmayı bırakın.

ALOE VERA SUYU

1. Sindirime iyi gelir
Doğru miktarda tüketilen aloe vera suyu, sindirim sisteminde meydana gelen pek çok sorunu çözüyor. Özellikle kabızlığa iyi gelen aloe vera suyu, bağırsak bakterilerini teşvik ederek, sindirimi düzene sokuyor.

2. İltihap azaltıcı ve önleyicidir
Aloe vera suyu, tıpkı jeli gibi cilt üzerindeki yaraları ve iltihapları tedavi ediyor. Aynı zamanda kronik iltihap hastalıkları olan kişilerin de aloe vera suyu içmesi öneriliyor. Aloe vera suyu, anti-enflamatuvar özelliği sayesinde eklem ağrılarına da iyi geliyor.
3. Ağız sağlığını güçlendirir
Yukarıda bahsettiğimiz iltihap önleyici özellikleri sayesinde aloe vera suyu, dişler ve diş etlerindeki sorunlara da iyi geliyor. Aloe vera suyu, ağızdaki bakterileri yok ediyor, kötü koku oluşumunu engelliyor.
4. Kilo vermeye yardımcı olur
Aloe vera suyu, doğal bir arındırıcı görevi görüyor. Bu sayede vücutta toksinlerin atılmasını sağlıyor ve kilo verme sürecine yardımcı oluyor. Öte yandan yapılan araştırmalar, aloe vera suyunun vücuda detoks etkisi yaptığını da ortaya koydu.
5. Kolesterolü dengeler, kan şekerini kontrol eder

İyi kolesterol seviyesini artıran aloe vera suyu aynı zamanda yüksek trigliserid seviyesini de düşürüyor. İltihap önleyici özelliği sayesinde damarların sertleşmesini önlüyor ve kan basıncı seviyesini kontrol ediyor.

Aloe vera suyu aynı zamanda dengesiz kan şekeri sorunu yaşayanlara da yardım ediyor. Şekerin kanda birikmesine engel oluyor ve şekeri kontrol altında tutuyor.

Peki Aloe Vera Suyu’nu Nasılmı Hazırlarız?

1 adet aloe vera yaprağını kesin ve içindeki jeli çıkartın. Jelin içine 1/2 su bardağı su koyun ve blender ile iyice karıştırın. Blender ile karıştırdığınız aloe vera jelini süzgeçten geçirin. İçmeden önce, tatlandırmak için bal ilave edebilirsiniz. 

Aloe vera çok sık kullanılan bir bitki olmadığı için alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsunuz. Bu sebeple aloe vera suyunu içmeye başlamadan önce bir uzmandan onay almayı unutmayın. Öte yandan bu suyu günde 1 bardaktan fazla tüketmeyin. Aloe vera suyunu tek başına tüketebileceğiniz gibi smoothielere de ekleyebilirsiniz.  

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir